Obdobie medzi 11+0 - 13+6 týždňom tehotnosti je ideálne pre vykonanie tzv. prvotrimestrálneho kombinovaného screeningu. Toto vyšetrenie slúži k určeniu výšky rizika chromozómovej chyby a k zachyteniu niektorých vrodených vývojových chýb plodu.
Downov syndróm / trizómia 21
Edwardsov syndróm / trizómia 18
Patauov syndróm / trizómia 13
Pri screeningovom ultrazvukovom vyšetrení hodnotíme celkovú morfológiu plodu (sonoanatómiu), tj. vyvíjajúci sa pohybový aparát, centrálny nervový systém, tráviaci trakt, srdce, vylučovací trakt, placentu a plodovú vodu.
Detegujeme markery genetických chýb, ako je šijové prejasnenie (nuchálna translucencia, NT), ktoré meriame podľa medzinárodných štandardov. Normálna hodnota nuchálnej translucencie znižuje riziko možnej chromozómovej chyby a vrodenej chyby srdca plodu.
Ďalej vyšetrujeme nosovú kosť (NB), prietok krvi cez trojcípu chlopňu v srdci (trikuspidálna regurgitácia, TR), prietok krvi v žilovej spojke ductus venosus (DV) a intrakraniálnu translucenciu, ktorá je nepriamym markerom rázštepu chrbtice už v I. trimetri.
Okrem certifikovaného I. trimestrálneho ultrazvukového vyšetrenia Vám počas jednej návštevy ponúkame odber krvi na stanovenie biochemických markerov (PAPP-A a hCG), ktorých hladina je pre niektoré syndrómy špecifická. Kombináciou podrobného ultrazvukového vyšetrenia plodu a biochemických markerov z krvi matky sa pomocou sofistikovaného počítačového programu určí individuálne riziko pre najčastejšie závažné vrodené vývojové chyby u každej vyšetrenej pacientky. Výsledkom je najpresnejšie stanovenie rizika chromozómovej chyby, získané podľa FMF (Fetal Medicine Foundation London) štandardov. Pri zvýšenom riziku chromozómovej chyby navrhujeme ďalší postup, ktorý stanovené riziko potvrdí alebo vylúči.
Kombináciou multimarkerového ultrazvukového vyšetrenia a odberu krvi je záchyt plodov s Downovým syndrómom na úrovni 93-96%
Ultrazvukové vyšetrenie v II. trimestri tzv. morfologický ultrazvuk slúži k podrobnému posúdeniu jednotlivých orgánov a systémov plodu. Toto obdobie je najlepšie k detekcii štrukturálnych chýb, vzácnejších genetických syndrómov a k posúdeniu markerov chromozómových abnormalít.
V období II. trimestra, ideálne medzi 20.-23. týždňom tehotnosti hodnotíme vývoj centrálneho nervového systému, kostry, srdca, pľúc, tráviaceho a vylučovacieho traktu, končatín, genitálu, pupočníkových ciev, atď.
Súčasťou ultrazvukového vyšetrenia je aj posúdenie množstva plodovej vody, uloženia placenty a meranie dĺžky krčka maternice. 3D/4D technológiu používame k upresneniu prípadnej vrodenej vývojovej chyby (hlavne rázštepových chýb) a získaniu fotodokumentácie pre rodičov. V prípade pozitívneho nálezu zabezpečíme ďalší manažment tehotnosti (second opinion, genetickú konzultáciu, odber plodovej vody) na vyššom pracovisku.
Podrobný výklad a prítomnosť partnera počas celého ultrazvukového vyšetrenia je samozrejmosťou
biometriu plodu (rast plodu a jeho symetriu)
polohu plodu v maternici
množstvo plodovej vody a placentu
prítomnosť štrukturálnych chýb plodu detekovatelných v III. trimestri
Opäť hodnotíme základnú anatómiu plodu, aj keď kvalita zobrazenia a detekcia vrodených vývojových chýb je už v tejto fáze tehotnosti veľkosťou plodu limitovaná.
Meranie rýchlosti prúdenia krvi v pupočníku a ďalších cievach plodu (dopplerovské vyšetrenie), nám umožní posúdiť stav plodu a úroveň fungovania placenty.
Pracujeme s moderným ultrazvukovým prístrojom najvyššej triedy, ktorý nám umožňuje poskytnúť maximálnu informáciu o Vašom dieťatku a možnom riziku už na začiatku tehotnosti.
U nás ste v dobrých rukách